Proč volit kov

Při přemýšlení o tom, v čem se ukrývá síla, originalita a unikátnost kovaného nábytku a ostatních kovaných doplňků, ať těch jednoduchých nebo těch nejsložitějších, chvílemi až uměleckých, mi na mysl přichází nejednoznačná odpověď. Stejně tak, jako se klady kovaného sortimentu dají popsat několika slovy, jež mu přidělují jisté atributy i na tyto otázky lze odpovědět několika různými způsoby. DřevotřískaI z takového materiálu se vyrábějí například dveře

Síla, originalita, jedinečnost

Síla se ukrývá nejenom v použitých materiálech, jejich prvotřídním zpracování a povrchových úpravách, ale také v myšlence. Tou jsou originalita a jedinečnost.

Originalita spočívá v zadání a řemeslném zpracování. Zkušený kovář je vždy schopen zpracovat návrh na míru či realizovat ten Váš i v případě, kdy se pohybuje na hranici kovářského řemesla. Každý takový kovář má svůj styl a na každém jeho výrobku a kusu železa, který prošel pod jeho rukama, lze vidět jeho jediněčný podpis.

Jedinečnost není pouze ve zpracování, vykoupeném kvalitní a náročnou ruční prací, jež se na kovářových rukou podepisuje stejně tvrdě, jako kovářovi ruce na železu. Skrývá se také v prostředí, kde je kovářova práce umístěna. Stejně tak, jako je jedinečný každý dům či park obehnaný kovovým plotem i kovaný plot, jež tuto vlastnost podtrhuje, je unikátním právě pro tento účel. Kvalitní manuální kovářská práce tomu ani jinak neumožňuje.

Konkurenční výrobekNekvalitně zpracované dveře z levných materiálů

Řemeslo, kvalita, cena

Srovnávat potom práci řemeslníka - kovářskou, truhlářskou, sochařskou či jiné - se sériovou velkoobjemovou výrobou postrádá smysl. Nemůžeme totiž nikdo srovnávat tyto výrobky s těmi dovezenými z továren východoasijských producentů, z automaty zohýbaných dutých trubek, podlahou či dveřmi z dřevotřísky ani odlitky ze sádry.

Jejich cena je nejen v lepších atributech výše zmíněných, ale také v něčem jiném, co se nedá vyjádřit slovy. Řekněme tedy, že mají ducha. Jeho pravá cena se nedá zaplatit penězy, ale jen radostí z užitku, krásy a kvality.

Zohýbané trubkyNekvalitní materiál, nekvalitní uchycení, ...

copyright: Kovářství Adámek